Na zimę robione na drutach

Ciepły i miękki sweter na zimę to „must have” każdego mężczyzny. Taki sweter możne na drutach zrobić żona, mama czy babcia, ale można także zakupić w każdej galerii handlowej. Obecny boom na rzeczy „handmade” wykorzystują także sieciówki. W modnych butikach znajdziemy mnóstwo męskich swetrów z włóczki, które imitują swetry robione na drutach. Wybór jest duży, ale trzeba sporą uwagę zwracać na jakość. Do sklepu wchodzimy z przekonaniem, że „co tanie, to drogie”, gdyż rzeczy w najniższych cenach zazwyczaj po kilku praniach nadają się do wyrzucenia. Dlatego często lepiej więcej zapłacić za towar dobrej jakości, niż kupić taniochę, która nie przetrwa jednego sezonu. Dotyczy to zwłaszcza wełnianych swetrów, które mogą się mechacić, skundlać, zaciągać.

Dobrze wykonany na drutach męski sweter przetrwa nawet kilka sezonów. Trzeba tylko odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim należy prać ręcznie, dokładnie wykręcić i nie dopuścić, żeby pod wypływem ciężaru wody, sweter się rozciągnął. Aby samemu zrobić sweter na drutach, należy po pierwsze zaopatrzyć się w odpowiednią włóczkę. Dobra gatunkowo nić jest połową sukcesu. Są dwa sposoby na dzierganie swetra. Można robić poszczególne części osobno lub cały sweter wykonać bez zszywania. Ta druga wersja jest nieco trudniejsza. Po dokładnym zdjęciu miary, przystępujemy do dzieła. Zimowy sweter męski najczęściej jest robiony w jednym kolorze, dlatego tak ważne jest skrupulatne liczenie oczek i umiejętne zakańczanie ściegów, gdyż każde niedociągnięcie może być widoczne.

sweterek-na-drutachTaki ręcznie robiony sweter to nie tylko ubranie, to także przyjemność noszenia. Sweter męski zrobiony na drutach może być wspaniałym prezentem dla bliskiej osoby.  Jeśli chcemy podążać za panującą modą, można odszukać wzór norweski i wydziergać go na swetrze. Obecnie grube i ciepłe golfy męskie często zdobi skandynawski deseń. Nie muszą to być koniecznie renifery, lecz np. charakterystyczne gwiazdki, szlaczki czy kropeczki. Nie jest łatwo zrobić sweter męski na drutach. Aby dobrze się prezentował potrzebna jest nie tylko cierpliwość w dzierganiu, lecz także dobry projekt i wyobraźnia.